Gminne Zawody w Piłce Nożnej Dziewcząt
Gminne Igrzyska Dzieci
Konkurs "Baw się z nami" Kamień Prusina 18 maja 2023r.
Zbiórka dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci
Dzień Mamy i Taty
- 24
Mamy laureatkę w Międzygminnym Konkursie Recytatorskim!
26 maja br. zwycięzcy Szkolnego Konkursu pt. „Lubimy poezję Wisławy Szymborskiej’ (Rozalia Drelich, Wiktoria Watras, Damian Ruszak) wzięli udział w Międzygminnym Konkursie Recytatorskim: „Mamy też lubią poezję Wisławy Szymborskiej”. Celem nadrzędnym spotkania było m.in. zainteresowanie uczniów wierszami naszej noblistki oraz upamiętnienie jej twórczości w setną rocznicę urodzin. Zmagania odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: ucz. klas IV-VI oraz VII-VIII. Jury oceniało: dobór repertuaru, walory artystyczne prezentowanych tekstów, interpretację, dykcję, ogólny wyraz artystyczny. Laureatką w kategorii młodszej została:
ROZALIA DRELICH – uczennica klasy V.
Jako nagrodę otrzymała wspaniały tort, który ofiarowała mamie z okazji Dnia Matki.
GRATULUJEMY!!! Życzymy również dalszego rozwijania zdolności recytatorskich i sukcesów w innych konkursach.
Jolanta Delekta
MISTRZYNI SZYMBORSKA
- 3
Senat Rzeczypospolitej przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej: To jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce,jak i za granicą – podkreślono.
Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Łowisku wzięli udział w dwóch wydarzeniach zorganizowanych, by upamiętnić wybitną Noblistkę.
26 kwietnia 2023 roku uczniowie klas VI i VIII wzięli udział w lekcji otwartej Być wielbicielem Wisławy Szymborskiej.
Uczniowie zapoznali się z sylwetką oraz twórczością literacką poetki, a także mieli możliwość wykorzystać swoje zdolności do stworzenia własnego lepieja. Podsumowaniem zajęć było wykonanie mini obrazu z cytatem Wisławy Szymborskiej.
18 maja 2023 roku odbył się Szkolny Przegląd pod hasłem Lubimy poezję Wisławy Szymborskiej.
Chętni uczniowie z klas IV- VIII recytowali wybrany przez siebie utwór poetki. Wszyscy zaprezentowali wysoki poziom recytacji, zwracając szczególną uwagę na pamięciowe opanowanie tekstu. Wyłoniono trzech laureatów:
-
Rozalia Drelich- kl. V, utwór „Słuchawka”
-
Wiktoria Watras- kl. VI, utwór „Kot w pustym mieszkaniu”
-
Damian Ruszak- kl. VI, utwór „Klucz”
Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę podczas Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego w Kamieniu, zorganizowanego z okazji Dnia Mamy w dniu 26 maja 2023 r.
Nagrodą za wspaniałe występy są pozytywne oceny z zachowania, a także skromne upominki rzeczowe. Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom przeglądu.
Magdalena Nienajadło
-
Egzamin Ósmoklasisty
Wycieczka do Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Jasionce
Piątek, 19.05.2023r. dla uczniów z klas I-III był dniem bogatym w wydarzenia i niosącym wiele wrażeń. Dzieci uczestniczyły w szkolnej wycieczce promującej Podkarpacie, jego dziedzictwo naukowe, kulturowe i przyrodnicze. Uczestnicy wycieczki w czasie pobytu w Podkarpackim Centrum Nauki ,,Łukasiewicz" zdobywali wiedzę multisensorycznie, angażując do tego jak najwięcej zmysłów. W drodze samodzielnych doświadczeń dzieci mogły poznawać świat i jego tajemnice i skuteczniej zapamiętywać informacje. Eksperymenty i doświadczenia wzbudzały u uczniów wiele emocji i dostarczały dużo radości.
Kolejnym punktem programu wycieczki była zabawa w Parku Trampolin ,,Grawitacja". Pobyt tam był dla dzieci świetną zabawą z rówieśnikami a jednocześnie propagowaniem różnych form rekreacji i aktywnego wypoczynku.
Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę, doświadczenia i przyjaźnie.
Helena Ożóg
28
Z mitologią za pan brat.
- 4
Wiosenne Spotkanie Szkolnych Kół Caritas
17 maja 2023 r. pani Katarzyna Barszczak wraz z Zarządem SKC: Łucją Bolką, Klaudią Gumieniak, Oliwią Oczkowską i Michałem Piędlem uczestniczyli w zjeździe szkoleniowo- formacyjnym Caritas.
Licznie zebranych gości powitał ks. Karol Hadam – diecezjalny koordynator Szkolnych Kół Caritas. Słowo pozdrowienia przekazał także ks. Piotr Potyrała – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Centralnym punktem programu było wystąpienie księdza doktora Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów z Markowej k. Rzeszowa. Wolontariusze mogli usłyszeć o faktach dotyczących życia Józefa i Wiktorii Ulmów, ich miłości do Pana Boga, a także ich cechach charakteru, zainteresowaniach oraz postawie miłości do drugiego człowieka, której efektem było przyjęcie w czasie II wojny światowej do swojego domu 8 Żydów. Za tę miłość w duchu miłosiernego Samarytanina – Józef i Wiktoria Ulma (z dzieckiem pod sercem) wraz z 6 dzieci – zostali przez Niemców rozstrzelani. Rodzina Ulmów – kierując się wiarą i miłością – stworzyła „domowe koło Caritas”.
Na koniec spotkania ks. Karol dokonał krótkiego podsumowania bieżącej działalności oraz odmówiono modlitwę w intencji wszystkich wolontariuszy.
Katarzyna Barszczak
Diecezjalny Konkurs Bibilijny
Wielkie gratulacje dla Krzysztofa Zagai, ucznia klasy VI, który został finalistą Diecezjanego Konkursu Biblijnego "Wierzę w Kościół Chrystusowy" na podstawie Ewangelii wg św. Jana. Krzysiu zwyciężył w etapie szkolnym. W etapie rejonowym uplasował się także na I miejscu, II miejsce zajęła Sylwia Ożóg, a III- Julia Nizioł. W finale Krzysztof zmierzył się z 70 najlepszymi uczniami z całej diecezji rzeszowskiej. W bardzo zaciętej rywalizacji, po dogrywkach, zdobył wysokie 18 miejsce. To wielki sukces dla naszej szkoły, ponieważ był on jednym z młodszych uczestników, co daje nam wielkie nadzieje na przyszłe lata. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
Katarzyna Barszczak
Spotkanie ze strażakami
W dniu 11.05.23r. nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łowisku – Strażacy.
Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu, podczas którego poznały specyfikę pracy strażaków, umundurowanie strażackie i niektóre sprzęty jakimi dysponują w czasie swojej pracy. Wielką frajdę sprawiło dzieciom oglądanie wozu strażackiego, pokaz lania wodą z węża strażackiego oraz przymierzanie hełmu. Przedszkolaki mogły też usiąść w czerwonym wozie i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej. Wszystkie te atrakcje wywołały na ich twarzach niezapomniane emocje.
Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze, za co bardzo dziękujemy. Na dowód naszej wdzięczności Pan Dyrektor na ręce Pana Prezesa – Władysława Kidy złożył serdeczne podziękowania za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.
Agnieszka Drelich
4
Program "Laboratoria Przyszłości"
Nasza szkoła bierze udział w rządowym programie #Laboratoria Przyszłości. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zakupiony został sprzęt audio wykorzystywany do nagłośnienia uroczystości szkolnych. Drukarką 3D drukujemy bryły projektowane przez ucziów klasy 8.
E. Watras
Pielgrzymka dzieci komunijnych do Częstochowy
W duchu wdzięczności i radości za I Komunię Świętą, uczniowie klasy III wraz z rodzicami, ks. proboszczem i nauczycielami wyruszyli w pielgrzymce do Częstochowy. Wszyscy wzięli udział we Mszy Świętej w Kaplicy oraz zasłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej. Następnie nasi pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, prowadzonej przez księdza proboszcza.
W czasie wolnym dzieci mogły zakupić pamiątki, niektórzy udali się do muzeum, a inni skorzystali z pięknej pogody i delektowali się pysznymi lodami.
Pielgrzymka pozwoliła trzecioklasistom poznać miejsca kultu religijnego, historię sanktuarium oraz miło spędzić czas w gronie najbliższych.
Katarzyna Barszczak
9
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem
Dnia 11 maja 2023 r. uczniowie klasy III zmierzyli się ze swoim pierwszym poważnym testem – Ogólnopolskim Sprawdzianem Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Celem sprawdzianu jest podsumowanie pierwszego etapu edukacji bazujące na ocenianiu kształtującym. Dostarcza on szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Kluczowym elementem jest stosowanie kart oceniania kształtującego, które stanowią precyzyjną informację zwrotną oraz motywują ucznia do nauki. Naszym trzecioklasistom życzymy jak najlepszych wyników!
Anna Tupaj
1
MAJOWE ŚWIĘTA
28 kwietnia 2023 roku, podczas uroczystej akademii, obchodziliśmy w naszej szkole majowe święta narodowe: 2 maja - Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łowisku i odśpiewaniu Hymnu, wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z przedszkolakami obejrzeli akademię przygotowaną przez uczniów klasy VIII pod opieką p. Renaty Marut. Występ ósmoklasistów, którzy poprzez narrację, recytację wierszy patriotycznych i śpiew pieśni przedstawili historię oraz pochodzenie naszych barw narodowych, a także okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, niewątpliwie uatrakcyjniły dziewczynki z grupy „0”, które zatańczyły piękny układ taneczny do piosenki o naszej fladze. Choreografią zajęła się p. Natalia Krzanowska, która na co dzień prowadzi zajęcia taneczne z przedszkolakami.
Po skończonej akademii Pan Dyrektor, Franciszek Olko, przypomniał zgromadzonym o wywieszeniu w naszych domostwach, na czas świąt narodowych, biało – czerwonych flag, co będzie wyrazem patriotyzmu oraz szacunku dla naszej Ojczyzny.
Na koniec wspólnego spotkania, uczniom klasy I zostały wręczone dyplomy oraz nagrody za udział w konkursie bibliotecznym Czytam lektury – Jak Wojtek został strażakiem, przygotowanym przez p. Renatę Marut.
Renata Marut
11
LEKCJA W KINIE
27 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji multimedialnej i seansie filmowym. Klasy 1-3 i grupa 0 uczestniczyły w ciekawych warsztatach pt. "Więc chodź, narysuj mój świat-jak powstają filmy animowane". Dzieci mogły dowiedzieć się, jak powstawały pierwsze filmy rysunkowe, na czym polega praca animatora oraz samodzielnie próbowały ożywić postać z bajki. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie energicznego tańca do piosenki "Hakuna matata" oraz seans filmu "Urwis".
Starsze klasy: III-VI wysłuchały ciekawej lekcji "Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych". Uczniowie podczas tego spotkania mogli dowiedzieć się, co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia i fizyka oraz jak ustawić kamerę, by uzyskać pożądany efekt. Dzięki zajęciom uświadomili sobie, że świat kina w wielu produkcjach wykorzystuje niezwykłe środki, jakimi z pewnością są efekty specjalne. Na koniec uczniowie obejrzeli film pt. "Rocca zmienia świat".
Katarzyna Barszczak
7
KONKURS BIBLIOTECZNY W KLASIE I
Kwiecień jest miesiącem, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji uczniowie klasy I wzięli udział w konkursie bibliotecznym Czytam lektury – Jak Wojtek został strażakiem. Miał on zachęcić wszystkich pierwszoklasistów do przeczytania tejże książki. Po napisaniu testu wiedzy na temat lektury okazało się, że wszyscy przeczytali, i co ważne zapamiętali treść książki, gdyż napisali go prawie bezbłędnie.
Uzupełnieniem konkursu było wykonanie przez uczestników portretu Wojtka, tytułowego bohatera lektury. Wszystkie prace wyszły pięknie!
Pierwszoklasistom gratulujemy i życzymy, aby w przyszłości nie zniechęcali się do czytania – nie tylko lektur.
Renata Marut
17
18 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II
Świętość to miłość, wolność, prawda. Świętość to pełnia szczęścia. Papież Jan Paweł II zafascynował ludzi na całym świecie swoją niezwykłą osobowością. Oddając cześć naszemu ukochanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - patronowi naszej szkoły -uczniowie klasy szóstej przygotowali montaż słowno- muzyczny. Śpiewem, recytacją wierszy uczniowie przypomnieli postać Papieża, Jego życie, służbę Bogu i ludziom.
p. J. Zięba
2
Archiwum Aktualności