10 stycznia naszych najmłodszych uczniów odwiedził pan policjant, który przekazał najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznych zabaw na śniegu oraz zachowania podczas wyjazdów na ferie. Dzieci miały możliwość przymierzenia czapki oraz kamizelki policjanta, a także otrzymały odblaski.
Szkolny Plastyczny Konkurs Biblijny "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła"
Wraz z początkiem nowego roku rozstrzygnięty został Szkolny Plastyczny Konkurs Biblijny "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła", który jest pierwszym etapem konkursu organizowanego przez Dzieło Biblijne Diecezji Rzeszowskiej, a patronat nad nim obejmuje Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych, a łącznie wzięło w nim udział 16 uczniów.
Poziom był bardzo wysoki i wyrównany. W pracach oceniano pomysłowość, samodzielność i zgodność z tematem, czyli wybranym fragmentem z Ewangelii wg św. Marka. Nagrody zostały zasponsorowane przez panią katechetkę, a 3 najlepsze z każdej grupy wiekowej prace zostały przesłane do Rzeszowa na finał diecezjalny.
Laureatami w grupie młodszej (kl. I-II) zostali:
1. Sofia Cholewa
2. Maria Bolka
3. Jan Gumieniak
4. Jakub Lalik
Natomiast w grupie starszej (kl. III-IV) zwyciężył Mikołaj Bolka.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i zachęcam do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Katarzyna Barszczak
12
Maleńka przyszła Miłość...- spotkanie opłatkowe
- 12
Podsumowanie konkursu „Każde dziecko przyjacielem zwierząt”
W dniu 19.12. 2023 r. odbyło się podsumowanie oraz uroczyste wręczenie nagród wszystkim biorącym udział w konkursie organizowanym przez Ligę Ochrony Przyrody.
Głównym zadaniem uczestników konkursu było wykonanie karmika oraz dbanie o to, by w okresie zimowym dokarmiać zwierzęta. Uczniowie wywiązali się w 100% ze swojego zadania.
Pan leśniczy zaprosił wszystkich biorących udział w konkursie na wycieczkę do domku myśliwych. Wycieczka odbędzie się wiosną.
Bardzo dziękujemy uczniom za zaangażowanie.
Magdalena Delekta
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej "Książka naszą przyjaciółką"
20 grudnia 2023 r. odbyło się w naszej szkole pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki, a głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Zaproszeni pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią wzięli udział w krótkiej lekcji dotyczącej zasad zachowania się w bibliotece oraz wskazówek w jaki sposób należy obchodzić się z książką. Uczniowie złożyli przysięgę, w której obiecali, że zawsze będą szanować książki. W drugiej części spotkania, uczniowie klasy V i VI zaprosili młodszych kolegów do konkursu, w którym pierwszoklasiści mieli za zadanie odgadnąć przedstawiane postacie ze znanych bajek, baśni oraz odgadnąć tytuły czytanych fragmentów wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Uczniowie poradzili sobie z zagadkami doskonale!
Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe książki oraz dyplomy jako dowód, że stali się oficjalnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.
Renata Marut
17
Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy
17 grudnia 2023r. odbył się już piąty kiermasz świąteczny. Przy jego organizacji współpracowali uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Każdy wniósł wkład według swoich możliwości. Uczniowie wykazali się aktywnością i pomysłowością w wykonaniu zarówno kartek świątecznych, jak i stroików. Rodzice przygotowali wspaniałe wypieki, które przeznaczyli do sprzedaży.
Wszystkie działania posłużyły utrwaleniu tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w naszej społeczności. Dziękuję wszystkim, którzy pomagali w organizacji tegorocznego kiermaszu, jak również tym, którzy zakupili stroiki i ozdoby, wspierając naszą inicjatywę.Magdalena Delekta
5
Odwiedziny Świętego Mikołaja
- 2
Kremowe ciastko
Powiatowy Konkurs Plastyczny „Bezpieczne wakacje 2023”
W bieżącym roku szkolnym kolejny raz uczniowie naszej szkoły wypowiedzieli się na temat bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku za pomocą różnych technik plastycznych. 14 najciekawszych prac reprezentowało szkołę w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Bezpieczne wakacje 2023” organizowanym przez Komendę Miejską Policji w Rzeszowie. 5 grudnia w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Rzeszowie odbyło się podsumowanie konkursu.
Trzy prace odniosły sukces:
Amelia Kida, uczennica klasy VI – I miejsce
Kamil Zając, uczeń klasy VI – II miejsce
Karol Tereba, uczeń klasy VII – wyróżnienie
Jednocześnie nagrodzone prace zostały przesłane przez organizatorów konkursu do kolejnego - wojewódzkiego etapu konkursu.
Poziom prac i pomysłowość wypowiedzi z wykorzystaniem szerokiej gamy środków plastycznych pozwalają z nadzieją czekać na kolejne sukcesy na poziomie wojewódzkim.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy też dumni z poziomu i pomysłowości pozostałych prac, bowiem wszystkie niosły bardzo ważne przesłanie: zawsze dbamy o bezpieczeństwo.
Magdalena Delekta
1
Zaproszenie
Mała książka- wielki człowiek
W ramach prowadzonej przez Instytut Książki kampanii Mała książka – wielki człowiek, uczniowie klasy pierwszej otrzymali specjalne Wyprawki Czytelnicze. Ten ogólnopolski projekt, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci. Podczas spotkania, któremu towarzyszyło przekazanie pierwszoklasistom wspomnianych książek, nauczyciel bibliotekarz przedstawił uczniom prezentację nt. wielu korzyści wynikających z czytania książek.
Wszyscy pierwszoklasiści zgodnie obiecali, że wspólnie z rodzicami będą codziennie praktykować naukę czytania.
R. Marut
Wieczór filmowy
Był sobie pies to przejmująca ekranizacja, ukazująca głębię miłości i wierności pomiędzy bohaterem przemierzającym świat na czterech łapach, a człowiekiem. Film udowadnia, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wzruszająca historia pełna ciepła i miłości czworonoga względem ludzi, z którymi przyszło mu dzielić dom, z pewnością przypadła do gustu wielu widzom, a szczególnie uczniom klas I-III, którzy 16 listopada podczas wieczoru filmowego poznali losy Baileya i Etana. W przerwie dzieci zajadały się pyszną pizzą, a na zakończenie, odpowiadały na pytania dotyczące filmu. Wszyscy jednomyślnie zachwycili się filmem i z pewnością zapamiętają główne przesłanie: prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystkie przeciwności losu.
Katarzyna Barszczak
4
Ogłoszenie
Dyktando Niepodległościowe
Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w klasach I-III przeprowadzono Dyktando Niepodległościowe. Wymagało ono od uczniów dużej staranności i dokładności, a jego treść nawiązywała do naszego kraju i jego historii. Tytuł Mistrza Ortografii uzyskali:
klasa I- Jakub Puchała,
klasa II- Kamila Piędel,
klasa III- Weronika Molawka.
Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek, zasponsorowany przez Spółdzielnię Uczniowską. Serdecznie gratulujemy Mistrzom i zachęcamy uczniów do pogłębiania zasad ortografii i historii naszego pięknego kraju.
Wychowawcy klas I-III
6
Konkurs
11 Listopada 1918 – Polska Niepodległa
10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel przygotowali uczniowie klasy czwartej oraz siódmej pod opieką p. Renaty Marut oraz p. Zbigniewa Dudka. Treść wystąpienia przypomniała, zgromadzonej w sali gimnastycznej społeczności uczniowskiej, walkę Polaków o odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.
Recytując wiersze, śpiewając pieśni patriotyczne nasi uczniowie oddali hołd tym, którzy walczyli i ginęli za naszą Ojczyznę.
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako niepodległe państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu aresztowanymi i prześladowanymi.
Polska odrodziła się w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada 1918 r. dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
R. Marut
5
1 LISTOPADA – PAMIĘTAMY…
Uczniowie naszej szkoły ochoczo włączają się w porządkowanie miejsc pamięci w naszej miejscowości. Są to : Pomnik Pamięci Poległych 5 mieszkańców Łowiska w czasie II wojny światowej, znajdujący się w lesie Żyłka oraz pomnik w tzw. Mulowych Krzaczkach, który upamiętnia pochowanych tam żołnierzy armii austriackiej z czasów I wojny światowej.
Opieka nad miejscami pamięci w Łowisku sprawowana jest stale, a szczególnie podczas obchodów rocznic oraz świąt. W bieżącym roku również nie zabrakło ochotników z klasy VII, którzy wzorowo wykonali powierzone im zadanie i odrobili lekcję patriotyzmu. Byli to: Paweł Bąk, Szymon Delekta, Renata Krasoń, Karolina Sałęga, Wiktoria Soja, Karol Tereba, Kamila Wilk.
Dziękujemy również anonimowemu darczyńcy za postawienie pięknych kwiatów wokół pomnika w Żyłce, które upiększyły i nadały szczególnego charakteru temu miejscu.
R. Marut
Archiwum Aktualności