Od kilku dni trwają prace nad przebudową parkingu znajdującego się przed szkołą. Roboty idą pełną parą. Dzięki tej inwestycji rodzice będą mogli w komfortowy sposób zaparkować swoje samochody, przywożąc lub odbierając dziecko z przedszkola albo szkoły, a także znacznie poprawi się bezpieczeństwo osób poruszających się po chodniku. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i już wkrótce otoczenie naszej placówki będzie nie tylko piękne, ale i przyjazne dla pieszych oraz praktyczne dla kierowców.
Prace przy parkingu
Kremowe ciastko
„Niepodległość znaczy wolność, słowo najpiękniejsze”
Święto Niepodległości
11 listopada 1918 – 2024
8 listopada 2024 r. odbyły się w naszej szkole obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po wprowadzeniu na salę gimnastyczną sztandaru Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łowisku zostały odśpiewane cztery zwrotki Hymnu Narodowego. Następnie dziewczynki z zerówki zaśpiewały piosenkę Rodzinny kraj specjalnie przygotowaną na tę uroczystość. Po ich występie wszyscy zgromadzeni obejrzeli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV - V. Na koniec zostały ogłoszone wyniki Dyktanda Niepodległościowego, w którym brali udział wszyscy uczniowie.
Gdy uroczystość na sali gimnastycznej dobiegła końca nastąpił przemarsz, na czele z pocztem sztandarowym, pod tablicę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tablica ta została wmurowana we frontową ścianę budynku naszej szkoły w roku 2018, w czasie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest ona wyrazem pamięci, wdzięczności oraz hołdu złożonego naszym bohaterom – Polakom przez całą społeczność szkolną.
Poprzez złożenie kwiatów, zapalenie światła pamięci oraz odśpiewanie pieśni patriotycznej został uczczony heroizm, poświęcenie oraz odwaga tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę.
R. Marut
30
Wyniki Dyktanda Niepodległościowego
W magiczny świat bombek choinkowych
08.11.2024r. uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej wybrali się do Muzeum Bombki Choinkowej , które znajduje się w Nowej Dębie. Muzeum to jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć unikatowe kolekcje ręcznie wykonanych ozdób choinkowych. Zgromadzony zbiór obejmuje kilka tysięcy eksponatów umieszczonych na choinkach.
Po dotarciu na miejsce zostaliśmy powitani przez Panią przewodnik, która oprowadzała nas po muzeum i opowiadała historię bombki choinkowej oraz tradycje z nią związane. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze ozdoby powstały w Niemczech, a obecnie są one nieodłącznym elementem świątecznego dekorowania drzewka.
Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach. Dzieci mogły samodzielnie wykonać swoje własne ozdoby choinkowe. Były zachwycone możliwością tworzenia własnych dekoracji, a materiały i narzędzia były dostosowane do ich umiejętności.
Po zakończeniu warsztatów mieliśmy czas na zwiedzanie muzeum na własną rękę. Mogliśmy podziwiać różnorodne ozdoby choinkowe, od tradycyjnych bombek po nowoczesne dekoracje. Każdy z nas mógł poczuć magię świąt i zainspirować się do stworzenia własnych arcydzieł na choinkę.
Wizyta w Muzeum Bombki Choinkowej była nie tylko interesująca i pouczająca, ale także bardzo inspirująca. Dzieci wróciły do domu z pięknymi ozdobami, które będą dekoracją ich domów podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Polecamy wszystkim odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca.
Helena Ożóg
74
"Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim..." 1 LISTOPADA - PAMIĘTAMY…
Uczniowie naszej szkoły każdego roku biorą udział w porządkowaniu miejsc pamięci znajdujących się w naszej miejscowości. Są to : Pomnik Pamięci Poległych upamiętniający miejsce w lesie zwanym Żyłka, gdzie hitlerowcy rozstrzelali 5 mieszkańców Łowiska w czasie II wojny światowej oraz pomnik w tzw. Mulowych Krzaczkach, który został wzniesiony na terenie pochówku żołnierzy armii austriackiej z czasów I wojny światowej.
Opieka nad miejscami pamięci w Łowisku sprawowana jest stale, a szczególnie podczas obchodów rocznic oraz świąt. 30 października, tuż przed Świętem Zmarłych, chętni uczniowie z klasy VIII wzorowo wykonali powierzone im zadanie dokładnie porządkując teren wokół pomników. Byli to: Renata Krasoń, Karolina Sałęga, Wiktoria Soja, Karol Tereba, Wiktoria Watras oraz Kamila Wilk.
Należy również dodać, że opiekunki miejsc pamięci, dbają również o grób kierownika szkoły w Łowisku w latach międzywojennych - Walentego Kafla, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Górnie.Renata Marut
1
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
Dnia 29 października 2024 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łowisku odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Pasowanie na czytelnika jest oficjalnym przyjęciem uczniów do grona czytelników biblioteki, a głównym celem tej uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Zaproszeni pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią - Panią Heleną Ożóg oraz Dyrektorem Panem Franciszkiem Olko, wzięli udział w krótkiej lekcji dotyczączej zasad zachowania się w bibliotece (zapoznanie z regulaminem) oraz wskazówek, w jaki sposób należy obchodzić się z książką. Uczniowie złożyli przysięgę, w której obiecali, że zawsze będą szanować książki.
W dalszej części spotkania w bibliotece, uczniowie klasy pierwszej sprawdzili swoją wiedzę na temat znajomości bajek i baśni. Starsi uczniowie z klasy IV oraz V wcielili się w postacie pochodzące ze znanych bajek, a zadaniem pierwszoklasistów było podanie ich tytułów. Uczniowie poradzili sobie z tym zadaniem doskonale.
Należy dodać, iż w czasie trwania uroczystości Pan Dyrektor wręczył pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy i książki.
Najmłodsi czytelnicy byli bardzo zadowoleni z otrzymanych książek i obiecali często odwiedzać bibliotekę szkolną.
Renata Marut
30
Dzień Patrona
„By uczcić Papieża trzeba dobrać słowa,
by prawdziwa była zawsze słów wymowa;
o Jego wielkości i pracy codziennej,
o Jego wysiłku, miłości niezmiennej…”17 października 2024 roku powyższe słowa wcielaliśmy w życie podczas uroczystości Dnia Patrona Szkoły- Jana Pawła II. Już od godzin porannych wyruszyliśmy za pocztem sztandarowym pod obelisk upamiętniający m.in. postać Papieża- Polaka. Modlitwą, złożeniem kwiatów i zniczy dziękowaliśmy za dar naszego Patrona. Z radością w sercu i śpiewem na ustach powędrowaliśmy pod tablicę, która mieści się na budynku szkoły, a następnie do parafialnej świątyni, gdzie o 9 rano rozpoczęła się Msza Św. ku czci Jana Pawła II. Pięknym momentem, wieńczącym czas w kościele, było odśpiewanie „Barki”- ulubionej pieśni papieża.
Kolejnym „papieskim” akcentem w tym wyjątkowym dniu był poczęstunek kremówką, która dodała nam energii na dalsze świętowanie.
Głównym punktem programu szkolnych uroczystości była akademia przygotowana przez panie polonistki oraz uczniów klasy VI, VII i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
Dobór pieśni i piosenek, piękne recytacje i przedstawione sceny z życia Karola Wojtyły, pozwoliły choć na chwilę zbliżyć się do postaci Ojca Świętego, a także pomyśleć, kto jest dla mnie autorytetem w dzisiejszym zabieganym świecie.Podczas tego dnia znaleźliśmy także czas na wspólne rozmowy o Świętym z wychowawcami. Spotkania te zakończyły uroczyste świętowanie.
11 października 2024 r. nauczycielki z zespołu humanistów oraz pani katechetka przeprowadziły Konkurs Wiedzy o Patronie- Janie Pawle II. Pozwolił on wyłonić laureatów, którzy wykazali się wysokim poziomem wiedzy o Świętym. W roku szkolnym 2024/2025 zwycięzcami zostali:
- Maciej Piekut – kl. I
- Kazimierz Stopyra- kl. II
- Kamila Piędel- kl. III
- Paulina Kida- kl. IV
- Kornelia Boguń- kl. V
- Karolina Wąsik- kl. VI
- Amelia Sobota- kl. VII
- Krzysztof Zagaja- kl. VIII
Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe zostały wręczone podczas uroczystości patronalnych w szkole. Dziękujemy za udział wszystkim uczniom i mamy nadzieję, że poszerzanie wiedzy o Janie Pawle II pozwoli, by w sercu każdego, znalazło się miejsce dla Jana Pawła II!
Magdalena Nienajadło
29
Fotobudka z naszym Patronem
- 12
Modernizacja elewacji
Po kilkutygodniowych pracach przy odnawianiu elewacji szkoły oraz montażu nowego podświetlanego napisu z nazwą naszej placówki, możemy pochwalić się wspaniałymi efektami pracy. Budynek zyskał nie tylko piękną, uniwersalną kolorystykę, ale także logotyp, dzięki któremu o każdej porze dnia i nocy bardzo łatwo będzie można zlokalizować szkołę. Zmiany wpłynęły pozytywnie na estetykę placówki, przez co uczniowie z pewnością jeszcze chętniej będą spędzać w niej czas na rozwijaniu swojej wiedzy i zainteresowań.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Nauczyciela jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich nauczycielach i pracownikach szkoły: obecnych i emerytowanych. I właśnie z tej okazji 15 października 2024 roku cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii. Przygotowali ją uczniowie klasy V pod kierunkiem Pani K. Partyki. Częścią dekoracyjną zajęła się Pani B. Strug. Dzieci pięknymi wierszami wyraziły swoje podziękowanie za serce i uśmiech.
W części oficjalnej głos zabrał Pan Dyrektor, który złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękował za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń Polaków. Nie zabrakło też życzeń i wyrazów uznania od Rady Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, a piękne kwiaty i słodkie upominki były miłym akcentem kończącym ten wyjątkowy dzień w naszej szkole.
Barbara Strug
12
Podziękowanie dla rodziców
Smacznie, zdrowo i kolorowo w klasie I
- 10
Projekty w naszej szkole
W roku szkolnym 2024/2025 w naszej szkole będą realizowane ogólnopolskie projekty z logopedii i języka polskiego. Prowadząca zajęcia- p. Magdalena Nienajadło
Konkurs
Dzień Chłopaka w obiektywie
- 11
Jesienny piknik
24 września na terenie placu zabaw i boiska odbył się piknik jesienny. Była to okazja do wspólnego oraz aktywnego spędzania czasu. W pikniku uczestniczyli uczniowie z obu grup przedszkolnych i klas I-III.
Jesienny piknik udowodnił, że pora roku, którą wspólnie przywitaliśmy, może być piękna, radosna i pożyteczna. Pogoda w ten dzień sprzyjała nam już od samego rana. Na dzieci czekało wiele niespodzianek, tj. dmuchane zjeżdżalnie z Gminy Kamień, które, jak się okazuje, są ulubioną atrakcją uczniów, wspólne gry i zabawy na boisku, pieczone na grillu kiełbaski przygotowane przez pracowników oraz słodki poczęstunek, przyrządzony i zaserwowany przez rodziców z trójek klasowych- za co bardzo im dziękujemy. Panował niezwykły nastrój, uczniowie stali w długiej kolejce do pań, aby namalować sobie na ręce ulubioną postać z bajki. Każde dziecko mogło spędzać czas według własnych chęci pod okiem opiekunów.
Cało spotkanie przebiegło w atmosferze radości i zadowolenia, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach zarówno dzieci, jaki i dorosłych.
Magdalena Delekta
43
Wybory do organizacji szkolnych
Wywiadówka
Drodzy Rodzice!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie
z wychowawcami i nauczycielami
Szkoły Postawowej im. Jana Pawła II w Łowisku
w czwartek 26.09.2024r. o godz. 16.00.
MORZE, NASZE MORZE
Wycieczka w dniach 10 -13 września 2024r.
Dnia 10 września 2024r. w późnych godzinach wieczornych rozpoczęła się wycieczka szkolna nad polskie morze. Mogła się ona odbyć dzięki dofinansowaniu w ramach programu "Podróże z klasą", który przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Po długiej podróży dotarliśmy do Gdańska a stamtąd tramwajem, a następnie pociągiem, dojechaliśmy do Gdyni. Pierwszym punktem było zwiedzanie statku „Dar Pomorza”. Nasz przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii statku, oprowadzając nas po kajutach. W dalszej części zwiedzaliśmy główne miasto Gdańsk, poznając najważniejsze miejsca: Studnię Neptuna, Ratusz Głównego Miasta, Złotą Kamieniczkę, Złotą Bramę, Bazylikę Mariacką, Żuraw. Następnie udaliśmy się na nocleg do Jastrzębiej Góry.
Drugi dzień zaczęliśmy od smacznego śniadania a następnie udaliśmy się autobusem na Hel. Pierwszym punktem była wizyta w Fokarium, gdzie oglądaliśmy karmienie fok. Następnie odbyliśmy rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej i Morzu Bałtyckim. Po wizycie w Muzeum Rybołóstwa - oddziału Narodowego Muzeum Morskiego udaliśmy się do Juraty, gdzie spacerowaliśmy po molo Mestwin. Jest to drugie co do wielkości molo nad Zatoką Gdańską. Ostatnim punktem drugiego dnia było zwiedzanie Latarni Morskiej w Rozewiu. Po kolacji udaliśmy się na plażę w Jastrzębiej Górze.
Ostatni dzień naszej wycieczki to przejazd do Malborka i zwiedzanie przepięknego zamku. Spacerując od komnaty do komnaty uczniowie pod opieką przewodników mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek i poznać historię zamku. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
W dobrych humorach w godzinach nocnych wszyscy zdrowi i cali wróciliśmy do Łowiska, gdzie czekali stęsknieni rodzice.
Krystyna Partyka
79
Archiwum Aktualności